środa, 29 sierpnia 2012

Nagranie ze spotkania poświęconego z ulicy Dietla

Zapraszamy do wysłuchania nagrania ze spotkania "Wyższa kultura mobilności, czyli ulica Dietla jako bulwar":

https://vimeo.com/46030322

oraz serii filmów Moving Beyond the Automobile, poświęconych rowerom w mieście, parkowaniu, oraz szybkiemu transportowi autobusowemu:  www.ibikekrakow.com


W trakcie spotkania zastanawialiśmy się nad tym, czy ulica Dietla może być przyjazna dla mieszkańców miasta, a szczególnie dla społeczności lokalnej. Nasi goście – Małgorzata Małochleb i Marcin Wójcik – pokazali nam, jak zamienić zastawione samochodami chodniki w strefy piesze, nie likwidując miejsc postojowych, zwiększając przepustowość ulicy i maksymalizując przestrzeń zieloną.

Nasi goście współpracują z Polską Zieloną Siecią. Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego zrzeszającą organizacje ekologiczne działające w największych miastach Polski. Jej celem jest rozwój w zgodzie z naturą. Działają poprzez budowanie obywatelskiego poparcia dla zrównoważonego rozwoju, tworzenie mechanizmów społecznej kontroli wydatkowania publicznych funduszy, zwiększenie wpływu konsumentów na jakość produktów oraz politykę globalnych korporacji, a także wspieranie ekorozwoju krajów Globalnego Południa oraz społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej.

Wizualizacja proponowanego wizerunku ulicy Dietla, autorstwa Marii Paszkowskiej, według koncepcji gości spotkania:

Maria Paszkowska – studentka, absolwentka studiów pierwszego stopnia Architektury Wnętrz na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach odwołuje się do zasad bioniki i upcyclingu oraz projektowania partycypacyjnego. Realizuje projekty dla indywidualnych odbiorców, a także dla firm i instytucji. Jej prace można było oglądać m.in w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Bunkrze Sztuki i podczas Gadającego Psa w Pięknym Psie. Uczestniczyła w wielu inicjatywach projektowych takich jak Kramy 2011, Przemysły Kreatywne, Pechakucha. Finalistka ogólnopolskiego konkursu architektonicznego na aranżację Domu Kultury INSPIRO w Podłężu. Członek założyciel stowarzyszenia artystycznego ARSNICA.W wolnych chwilach podróżuje, najchętniej pod żaglami, a na co dzień wybiera jako środek transportu rower.

Małgorzata Małochleb- Od połowy lat 90. zaangażowana w działania na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej społeczeństwa. Sp
ecjalizuje się w bezpośredniej edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami i promocji roweru jako środka transportu w mieście. Jest trenerką i edukatorką, prowadzi szkolenia i warsztaty. Na co dzień przemierza rodzinny Kraków na rowerze. Dalekie podróże to pasją jej życia. Uwielbia odkrywać i fotografować niesamowite zakątki świata, ale i najbliższą okolicę. Od 2011 roku prowadzi serwisibikekrakow.com, którego jest współpomysłodawczynią.

Marcin Wójcik- Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m. in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to – „wierzę w bloga”, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną, architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni. Od 2011 roku prowadzi serwisibikekrakow.com, którego jest współpomysłodawcą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz