poniedziałek, 14 maja 2012

'po kapitalizmie' w majuW maju nasz projekt podejmuje współpracę z projektem „Sól”. Zapraszamy na trzy wspólne wydarzenia: wernisaż akcji Szymona Kobylarza w trakcie Nocy Muzeów 18.05, spotkanie z artystą 31.05 oraz wykład Andreasa Billerta na temat rozwoju miast 25.05.


Projekt "Sól" jest zakrojonym na szeroką skalę społecznym działaniem w przestrzeni Krakowa. Głównym przedmiotem jego zainteresowania są drobne punkty handlowo-usługowe, które przetrwały polską transformację polityczną - strefy kształtujące tożsamość miasta, tworzące wokół siebie wieloletnie mikrospołeczności, specyficzne 'generatory zaufania' w przenikniętej nieufnością rzeczywistości. Fryzjer, antykwariat, sklep spożywczy, szewc, parasolnik, zakład fotograficzny, lokal dancingowy, cukiernia - to przykłady miejsc, którym twórcy projektu chcą bliżej się przyjrzeć. Poprzez szereg współzależnych działań z pola nauki (badania, wykłady, warsztaty na temat gentryfikacji), sztuki (mikro-prace artystyczne we wspomnianych miejscach) i edukacji (stworzenie specjalnej mapy i tras wycieczkowych) projekt ma przyczynić się do zbadania i rozwinięcia zapomnianego i niedocenianego obszaru tkanki miejskiej Krakowa. Obecnie w projekt zaangażowane są  -oprócz Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki - Muzeum Galicja, Fundacja SPLOT, grupa artystyczna Strupek oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. 
http://www.sol-krakowska.blogspot.com

W Noc Muzeów 18 maja zapraszamy na dwa wydarzenia: o godz. 18.00 -  wernisaż akcji artystycznej „Cukier” Szymona Kobylarza w cukierni pana Galganka na ul. Karmelickiej 23, a o godz. 20.30 pokaz filmu „Czas Oburzenia” („Time for Outrage!”) organizowany we współpracy z Planete+ Doc Film Festival. 

Szymon Kobylarz (ur. 1981) - malarz, twórca makiet, instalacji i sytuacji przestrzennych. Podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach świadomie odchodzi od malarstwa na rzecz innych środków wyrazu. Od 2007 roku pracuje jako asystent w pracowni malarstwa na macierzystej uczelni. Założyciel kolektywu artystycznego "Ośmiornica". W instalacji "Cela Pana Jana Kolano" (2008) opowiada historię genialnego więźnia, który mimo odcięcia od świata zagłębia się w tajniki fizyki, astronomii i matematyki. Z tytułowym Janem Kolano jednak nie ma bezpośredniego kontaktu, a cała praca powstaje w oparciu o doniesienia medialne. "Niesamowite jonoloty antygrawitacyjne" (2008) to przede wszystkim cykl obrazów zainspirowanych prezentowanymi w internecie konstrukcjami jonolotów unoszących się w powietrzu dzięki wykorzystaniu zjawiska wiatru jonowego. W instalacji "ECHELON70" (2009) snuje opowieść o globalnej inwigilacji  i systemie, który służy do przechwytywania większości sygnałów cyfrowych na świecie, a którego symbolem stały się ogromne, białe kule kryjące radary. O tym jak obronić się w sytuacji globalnego zagrożenia opowiada projekt "Civile Defence" (2009). Kobylarz zainspirowany filmami typu "zrób to sam" stworzył "przewodnik" z instrukcjami w jaki sposób zbudować "potato gun" czy maskę gazową z butelki coca-coli.  "Człowiek, który przeżył koniec świata" (2011) to instalacja, której główny bohater jest fikcyjny wiemy o nim jednak, to że zamierza przetrwać koniec świata, który ma nastąpić w  2012 roku w kapsule, która wyniesie go na orbitę.
http://www.facebook.com/events/150460428417753/

Czas oburzenia!
Reżyseria: Tony Gatlif
Zdjęcia: Sébastien Saadoun, Dominique Gentil, Colin Houben
Producent: Delphine Mantoulet
Produkcja: Princes Production, Arte France
Francja, 2011
73 min
Wybrane nagrody i festiwale: 2012 - MFF Berlinale/Berlinale IFF

„Indignez-vous !” („Oburzajcie się!”) - mało które wezwanie w ostatnich dekadach uruchomiło tak potężną lawinę wydarzeń i reakcji. Tytułowe hasło z książki Stèphane’a Hessela to motto wielomilionowego ruchu, który ogarnął swym zasięgiem całą Europę. Od przedmieści Madrytu, polondyńskie place, od okupacji Wall Street, po ateńskie wielotysięczne pochody - krzyk tysięcy młodych gardeł niesie ze sobą sprzeciw i niezgodę wobec układów ekonomicznych, narzędzi sprawowania władzy, dyskryminacji i przemocy.
Film Gatlifa to mistrzowska próba uchwycenia zjawiska, które porusza swoim zasięgiem i inspiruje swą teatralną, performatywną siłą. Żywioł tysięcy ciał, zbiorowy głos milionów młodych ludzi, pokazany zostaje tu z wielkim rozmachem. Dynamiczne akcje, ekspresyjne gesty, setki par oczu, z płonącym w nich pragnieniem zmiany i działania, pozostają w pamięci na długo, zaś doskonała muzyka potęguje dynamikę i tworzy klimat karnawału i rewolty
http://www.facebook.com/events/293774974043488/

Informacje o Planete+ Doc Film Festival:
PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL (dawniej Planete Doc Review) – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Festiwal PLANETE+ DOC to wydarzenie, które kształtuje opinie i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. W 2011 w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 30000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbędzie się w dniach 11-20 maja w stołecznych kinach oraz w dniach 11-13 maja w ramach „weekendu z cyfrowym PLANETE+ DOC” w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce. Dodatkowo, w dniach 14-20 maja we Wrocławiu odbędzie się specjalnie rozbudowana edycja festiwalu, w ramach której pokazane zostanie ok. 40 filmów z tegorocznej edycji festiwalu, a wybrany tytułom będą towarzyszyć debaty i spotkania z twórcami.
Strona www: http://planetedocff.pl/

W ramach modułu miejskiego 'po kapitalizmie': 25.05, godz. 18.30 (piątek) - wykład Andreasa Billerta pt. "Rozwój kapitalistycznego miasta między  dezintegracją i reurbanizacją - Miasto postindustrialne jako Miasto Społeczne?".

W trakcie wykładu ukazane zostaną mechanizmy rozwojowe miasta w systemie gospodarki rynkowej jako społeczno - polityczne procesy wyważania interesów gospodarczych oraz potrzeb i aspiracji społecznych.
Andreas Billert - były wykładowca Uniwersytetu Viadrina, specjalista w dziedzinie rozwoju i rewitalizacji obszarów miejskich. Kierował projektami odnowy miast w Niemczech i był ekspertem miast polskich. Obecnie doradza inicjatywom zgromadzonym wokół Kongresu Ruchów Miejskich.
http://www.facebook.com/events/298817493537753/

W maju zapraszamy również na dwa spotkania kółka samokształceniowego:

1) 10.05. godz. 18.30 sala audiowizualna, pokaz filmu „Dług” („Payback”) połączony z dyskusją. Prowadzenie: Aneta Rostkowska. Pokaz organizowany we współpracy z Planete+ Doc Film Festival.Reżyseria: Jennifer Baichwal
Zdjęcia: Nicholas de Pencier
Producent: Ravida Din
Produkcja: National Film Board of Canada
Kanada 2011
82 min
Wybrane nagrody i festiwale /Selected festivals and awards:  2011 - Vancouver FF , 2012 - FF Sundance/Sundance FF
Film jest dokumentalną wariacją na temat problemu winy, długu i sumienia. Krzyżuje się w nim szereg wątków: od rejestracji wykładów kanadyjskiej pisarki i poetki Margaret Atwood, poprzez wywiady z więźniami i obraz rodowej zemsty na przykładzie pewnej albańskiej rodziny, aż po analizę katastrofy platformy naftowej firmy BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku oraz skandal wokół niewolniczej pracy imigrantów na Florydzie.
Całość jest próbą wolnej adaptacji książki Margaret Atwood „Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa”,w której pisarka podejmuje filozoficzne i literackie tropy, dotyczące fenomenu etycznego długu w kulturze. Kanadyjska lewicująca feministka, słynna z proekologicznej działalności, podejmuje w niej ostrą krytykę etycznych wynaturzeń kapitalizmu. Niektóre wątki książki przeniesione zostały na ekran bezpośrednio, inne - zilustrowane zostały swobodnie. W efekcie powstał niezwykle bogaty w refleksję esej filmowy, w którym szczegółowa prezentacja konkretnych postaci odsyła do szerokiego tła problemowego. Dług ukazany został w kontekście osobistego honoru i klanowych oraz społecznych regulacji, ale przede wszystkim w specyficznym rozmyciu, jakie powoduje jego powiazanie z kwestiami finansowymi

2) 28.05, godz. 18.30 - Jan Sowa wygłosi referat pt.  „Komunizm - w stronę ustroju dobra wspólnego” (wyjątkowo w poniedziałek)

Jedną z naczelnych procedur liberalnej krytyki postępowych projektów emancypacyjnych, które usiłują przedstawić alternatywy wobec kapitalizmu, jest przywoływanie historycznego doświadczenia tzw. komunizmu wraz z jego najgorszymi konsekwencjami – gułagami, cenzurą, tajną policją, interwencjami wojskowymi itp. Dlatego ważnym punktem w dyskusji o świecie po kapitalizmie powinno być przemyślenie sowieckiej przygody z tzw. komunizmem i próba odpowiedzi na pytanie, jaką pozytywną i postępową treść mógłby mieć dzisiaj projekt komunistyczny. Punktem wyjścia do rozważa będzie dla mnie opinia Michaela Hardta i Antoniego Negriego, którzy w swojej ostatniej książce Commonwealth twierdzą, że „tym, czym własność prywatna jest dla kapitalizmu, a własność państwowa dla socjalizmu, tym dla komunizmu jest dobro wspólne”. Postaram się też pokazać, że ustrój, który od 1917 roku budowali w Europie Wschodniej bolszewicy miał więcej wspólnego z kapitalizmem niż komunizmem w jakiejkolwiek postulowanej kiedykolwiek (nawet przez samych bolszewików) postaci.

Jan Sowa (ur. 1976) - studiował filologię polską, filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paris 8 w Saint-Denis. Doktor socjologii. Współtwórca Fundacji Korporacja Ha!art i redaktor serii „Linia Radykalna” oraz „Teoria i Praktyka” (wspólnie z Przemysławem Plucińskim) w wydawnictwie o tej samej nazwie. Współzałożyciel Spółdzielni Goldex Poldex. Pracował jako dziennikarz w Polskim Radiu i kurator w galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Od roku 2009 aktywnie związany z Wolnym Uniwersytetem Warszawy.
Sowa jest autorem i redaktorem kilku książek z zakresu socjologii, psychologii i krytyki społecznej. Wydał zbiór esejów Sezon w tatrze lalek (2003) i monografie Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna oraz Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą (2011). Opublikował ok. 100 tekstów w kraju i za granicą, m.in. w "Ha!arcie", "Praesens", "Lampie", "Kresach", "Krytyce Politycznej", "Gazecie Wyborczej", "Philosophie Magazine", "Przeglądzie Anarchistycznym" i magazynie "2+3D". Pracownik naukowy Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.
http://www.facebook.com/events/310990285644571/

31.05 'po kapitalizmie', moduł sztuka, godz. 18.30, spotkanie z Szymonem Kobylarzem.

W trakcie spotkania artysta przedstawi swoje prace rozpoczynając od jednej z pierwszych, stanowiącej dla pozostałych rodzaj "pliku źródłowego".Pracą tą jest meeting room „Magazynier” zaprojektowany przez Szymona Kobylarza dla Galerii kronika w Bytomiu w 2011 roku. Jest to propozycja dla instytucji sztuki w czasie jej permanentnego kryzysu ekonomicznego. Szymon Kobylarz postanowił na użytek Kroniki zniszczyć dużą część swoich wystawianych dotąd prac i dać im „drugie życie” zamieniając je w aranżację przestrzeni galerii. Artysta przerobił elementy swych instalacji na m.in. bar, konsolę dla dj'a, scenę do spotkań i dyskusji, mównicę, miejsca na krzesła, dostosowując je do praktycznych potrzeb użytkowników pomieszczenia.
http://www.facebook.com/events/429548140406454/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz