poniedziałek, 2 lipca 2012

"po kapitalizmie" w wakacje

Życie codzienne po kapitalizmie?!
Jak założyć bank czasu? Co to jest kooperatywa spożywcza? Jakie korzyści mogą płynąć z uprawiania działki? Czym spółdzielnia różni się od zwykłego przedsiębiorstwa? Jak samodzielnie zrobić meble z palet? Na czym polega oszczędny design? Jak naprawić rower?
W wakacje proponujemy cykl spotkań z osobami, które cechuje nietypowe podejście do różnych aspektów naszej codzienności – ciekawymi designerami, specjalistami od banków czasu, twórcami kooperatyw spożywczych i spółdzielni. Część z podejmowanych przez nich inicjatyw może stanowić alternatywę dla współczesnego kapitalizmu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą otrzymać praktyczną wiedzę! Nasi eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami i odpowiedzą na zadane im pytania.
Cykl towarzyszy projektowi Wymiary utopii.
Dofinansowano ze środków MitOst e.V.
Projekt powstał w ramach działań byłych stypendystów programu Edukacja obywatelska w działaniu Fundacji Roberta Boscha i Federalnej Agencji Kształcenia Politycznego.
Współpraca: Katarzyna Lorenc


Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury to cykliczna efemeryczna galeria Małopolskiego Instytutu Kultury. W ciągu ostatnich dwóch lat, przy minimalnych nakładach finansowych, w oparciu o energię środowiska młodych krakowskich artystów, w Zbiorniku odbyły się trzydzieści cztery wystawy oraz wiele wydarzeń towarzyszących. W tym roku Zbiornik opuszcza Zabłocie, by – w ramach współpracy z Bunkrem Sztuki – po raz kolejny odnaleźć się w późnokapitalistycznej rzeczywistości.
Czy dzięki połączeniu sił instytucje kultury mogą uatrakcyjnić krakowski wakacyjny sezon kulturalny? Przekonajcie się, odwiedzając w wakacje dwie nowe przestrzenie zaanektowane przez Zbiornik: Przestrzeń Otwartą Bunkra Sztuki oraz Bombę (pl. Szczepański 2/1). Co tydzień zapraszamy na nową wystawę oraz mnóstwo wydarzeń.
Więcej informacji:
www.zbiornikkultury.blogspot.com
www.facebook.com/oficjalny.fb.zbiornik.kultury
Organizatorzy: grupa artystyczna Spirala, Mateusz Okoński, Aneta Rostkowska (Bunkier Sztuki).
Współpraca: grupa artystyczna Strupek.
Partner: Małopolski Instytut Kultury.


5.07.2012 (czwartek), godz. 16:30-17.30 // Jak zdobyć pieniądze na projekt kulturalny? Konsultacje fundraisingowe
Zapraszamy do Przestrzeni Otwartej Bunkra Sztuki na prowadzone przez Katarzynę Lorenc konsultacje dla osób zainteresowanych poszukiwaniem wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć kulturalnych.
Katarzyna Lorenc. Absolwentka czteroletniego liceum dwujęzycznego i filologii germańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ramach programu stypendialnego Sokrates/Erasmus i Freemover studiowała komparatystykę i lingwistykę na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem. Studia o specjalizacji literaturoznawczej obroniła pracą magisterską pt. Sposobów przedstawiania holocaustu w literaturze NRD. Zaraz po studiach wyróżniona stypendium Federalnej Centrali Kształcenia Obywatelskiego (Bundeszentrale für politische Bildung) i Fundacji Roberta Bosch. Od wielu lat aktywna w obszarze edukacji kulturalnej i obywatelskiej. Inicjowała, pozyskiwała środki finansowe, koordynowała i opiekowała się medialnie projektami dla organizacji pozarządowych w Polsce i Niemczech. Obecnie odpowiedzialna za program kulturalny w ramach Public Viewing EURO 2012 w starym dworcu pocztowym w Berlinie.
http://www.facebook.com/events/355132917891491/


5.07.2012 (czwartek), godz. 18:30 // Co to jest bank czasu? Wykład
Nauka jazdy samochodem w zamian za opiekę nad dzieckiem? Pierogi z truskawkami za naukę tańca? Nie za wszystko trzeba płacić pieniędzmi. Podczas wykładu Anny Styszko uczestnicy dowiedzą się dlaczego warto prowadzić Bank Godzin i jak realizować bezgotówkową wymianę usług, by uwzględniała ona potrzeby różnych grup odbiorców.
Zasada jest bardzo prosta: każda usługa warta jest tyle, ile poświęciliśmy na nią czasu. Otwarta i uniwersalna formuła Banku Godzin sprawiła, że tysiące ludzi na całym świecie od lat wymienia się między sobą swoim czasem i talentami.
Anna Styszko. Politolożka. Wierzy w skuteczność sektora pozarządowego, z którym współpracuje od ponad 10 lat. Trenerka i doradczyni z zakresu zarządzania, animowania lokalnej społeczności oraz pozyskiwania funduszy. Autorka i koordynatorka wielu projektów społecznych, m.in. krakowskiego Banku Godzin opartego o bezgotówkową wymianę usług. Wspiera też inne instytucje i grupy chcące tworzyć Banki Godzin.
http://www.facebook.com/events/166603283464858/


7.07.2012 (sobota), godz. 20 // Otwarcie Zbiornika Kultury
Spektakl grupy Strupek w Bunkrze Sztuki.


12.07.2012 (czwartek), godz. 18:30 // Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Spotkanie z Tomaszem Sikorą. Jak budować sprawiedliwą, demokratyczną i ekologiczną gospodarkę? Jak jeść zdrową żywność za sprawiedliwą cenę? Jak zbudować sieć współpracy producentów i konsumentów, której celem jest zaspokajanie potrzeb, a nie zysk? To wszystko jest możliwe dzięki kooperatywie spożywczej – mini-instytucji życia społecznego, która działa i rozwija się w całej Polsce! Kooperatywa to nie mrzonki, lecz inicjatywa na wyciągnięcie ręki!
Tomasz Sikora. Działacz społeczno-polityczny i spółdzielczy. Współzałożyciel Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej. Kulturoznawca. Weganin. Prywatnie muzyk zespołu rockowego i entuzjasta przygód. 
http://www.facebook.com/events/246788248771421/


13.07.2012 (piątek), godz. 20.00 wernisaż wystawy Zbiornika Kultury w Bunkrze Sztuki (połączony z wernisażem projektu Bunkra Sztuki "Wymiary utopii")
“Kopalnia i fantom
Kurator: Piotr Sikora
W praktyce artystycznej Kamy Skolnickiej i Marcina Dudka spotykają się dwa różne spojrzenia na modernizm. Sokolnicka deklaruje trwanie idei zarówno w wymiarze estetycznym, z którym spotykamy się na co dzień żyjąc w miastach, jak i w wymiarze teoretycznym czerpiąc z mocno obecnego w naszej kulturze paradygmatu postępu. Dudek jest w tym wypadku znacznie bardziej sceptyczny, a nawet katastroficzny. Jego instalacja to zejście pod powierzchnie gdzie znajduje się antyutopia uporządkowanego świata brył i konstrukcji. 
Wystawa to zestawienie korytarzy kopalń z pracami o monochromatycznym zimnym wyrazie. Spotkanie dwójki artystów, dwóch odmiennych postaw, jest okazją do spojrzenia z innej perspektywy na temat współczesnego odbioru modernizmu. Prowokuje do  postawienia pytania o pojęcia jakimi opisujemy zjawisko oraz do zastanowienia się nad historyzacją, muzealizacją i fetyszyzacją modernizmu we współczesnej kulturze i sztuce.


14.07.2012 (sobota), godz. 21.00 - wernisaż wystawy Z‭biornika Kultury w klubie Bomba


19.07.2012 (czwartek), godz. 16-21 // Bank czasu. Warsztaty
Celem warsztatów jest przedstawienie idei bankowości czasowej oraz zachęcenie uczestników do zastanowienia się, jakie umiejętności posiadają i w związku z tym, jakie usługi mogą zaoferować innym, a także, co w zamian chcieliby otrzymać. Spotkanie będzie okazją do odkrycia swoich talentów i umiejętności, często zapomnianych lub niedocenianych. Prowadzenie: Anna Styszko (Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU)
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa: rostkowska@bunkier.art.pl
http://www.facebook.com/events/359588334113803/26.07.2012 (czwartek), godz. 18:30 // Design po kapitalizmie 
Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowo ciekawymi twórcami designu – Grzegorzem Cholewiakiem i Bartoszem Muchą.
Uwaga! Po spotkaniu Grzegorz Cholewiak pokaże jak zrobić mebel z europalety!

Grzegorz Cholewiak, urodzony w Tarnowie w 1978 roku. Z wykształcenia artysta projektant, stolarz, konserwator. Stypendysta CEEPUS i Sokrates Erasmus, studiował w Słowenii i Finlandii. Laureat I nagrody Gerlach w 2005 r., a także I nagrody w międzynarodowym konkursie Recycling DesignPreis 2009 za projekt serii szklanych pater wykonanych z starych kineskopów telewizyjnych. Jego prace charakteryzują się prostotą i elegancją. W swej praktyce stosuje ekologiczną zasadę odpowiedzialnego projektowania, Obecnie w Berlinie i Krakowie prowadzi multidyscyplinarną pracownię projektową Drache & Bär(Czarodziejska Projekt). Studio realizuje kompleksowe projekty form przemysłowych o wysokich wymaganiach funkcjonalnych i estetycznych. Wypracowane w nim wzory były kilkukrotnie nagradzane w konkursach a także wystawiane na targach i wystawach  w Europie.
” … Jeśli potraktujemy termin “eko dizajn” jako zbiór pojęć, to obok artrecycling, handmade,  znajdziemy: slow food, segregacja, recycling, ale też cradle to cradle, odpowiedzialne projektowanie, zasada 3R.
Z tymi trzema mocno się utożsamiam, to mogło by opisywać moje działania projektowe …” (Grzegorz Cholewiak)
Bartosz Mucha, urodzony w Krakowie w 1978 roku. Z wykształcenia artysta grafik, projektant 2 i 3D, wokalista, twórca marki poor design. W 2004 uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2003 roku studiował w ESAG w Paryżu. Jego twórczość prezentowana była na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Twórczość Bartosza Muchy sytuuje się na pograniczu sztuki i designu. Posługuje się wprowadzonym przez siebie pojęciem fiksacji funkcjonalnej oznaczającej nieumiejętność dostrzeżenia nowego użycia obiektu skojarzonego uprzednio z innym celem, występuje przeciwko stereotypom dotyczącym funkcjonalności przedmiotów użytkowych jak i schematom dotyczącym sposobów życia we współczesnym społeczeństwie. Od roku akademickiego 2006/07 pracuje na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Od 2011 roku jest odpowiedzialny za kierunek Communication na Poznańskiej School of Form. W 2003 roku Mucha stworzył fikcyjną firmę POOR Design, która jest ironicznym komentarzem do współczesnego konsumpcjonizmu. W 2012 roku firma przybrała nazwę POOREX.
„Wyłonił mi się dziwny, niepokojący i przewrotny świat. Serfując po internecie, napotkałem podobnie myślących. Czuję, że nie jestem sam, że odnalazłem swoje plemię. Odkryłem holenderski design i całą masę artystów światowego projektowania. Wciąż klaruję swoją wizję sztuki. Zamknąłem obiekty w klamry marki POOR i portalu internetowego, by, mimo że przedmioty są czasem z różnych światów, stworzyć wrażenie całości. Przedstawiam alternatywną propozycję codziennego funkcjonowania, model życia produkowany w wyimaginowanej fabryce utopijnego wynalazcy.” (Bartosz Mucha)
http://www.facebook.com/events/383893844997479/


27.07.2012 (piątek), godz. 21.00 // Wernisaż wystawy Zbiornika Kultury w Bunkrze Sztuki

28.07.2012 (piątek), godz. 21.00 // Wernisaż wystawy Zbiornika Kultury w klubie Bomba


9.08.2012 (czwartek), godz. 18:30 // Kooperatyzm vs kapitalizm
Co to jest spółdzielnia? Na czym polega idea kooperatywizmu? Czy spółdzielczość pozwala przezwyciężyć globalne konsekwencje neoliberalnego modelu gospodarki kapitalistycznej? Jaka gospodarka tworzy prawdziwą demokrację? Spotkanie z Szymonem Surmaczem.

Uwaga :-) Na spotkaniu będzie poczęstunek! Zapewni go nowa krakowska spółdzielnia!
Spółdzielnia. Organic bar & take-away
ul. Meiselsa 11 (http://www.spoldzielnia.org/)
.
http://www.facebook.com/
SpoldzielniaOrganicBar

Szymon Surmacz. Animator przedsiębiorczości społecznej, szkoleniowiec. Specjalista w zakresie wykorzystywania do celów społecznych marketingu oraz technik multimedialnych i informatycznych. Współzałożyciel kwartalnika „Nowy Obywatel” oraz współtwórca koncepcji czasopisma „JAK robić biznes społeczny”. Aktywista ruchów opartych na współpracy i wymianie (OpenSource i Creative Commons). Wiceprezes Stowarzyszenia „Obywatele Obywatelom”, twórca studia graficznego Kooperatywa.org, stanowiącego formę działalności gospodarczej organizacji. Współpracuje z kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi w całej Polsce, uczestnik licznych projektów mających na celu wspieranie rozwoju podmiotów ekonomii społecznej. Popularyzator polskich tradycji spółdzielczych i aktywności społecznej. Członek grupy roboczej ds. edukacji przy Zespole ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej (funkcja społeczna), członek komitetu obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości 2012 przy Krajowej Radzie Spółdzielczej. Doradca biznesowy i opiekun spółdzielni socjalnych w Ośrodkach Wsparcia Ekonomii Społecznej. Wykładowca na studiach podyplomowych Ekonomia Społeczna w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej oraz w Instytucie Polityki Społecznej UW. Autor audycji radiowych, wiceprzewodniczący Rady Programowej Radia Łódź; webmaster oraz specjalista w zakresie grafiki, typografii oraz DTP.

 "Ekologiczny bar “SPÓŁDZIELNIA” jest efektem rosnącego zapotrzebowania na dietę bazującą na zdrowej żywności. Naszym celem jest wspieranie lokalnych gospodarstw ekologicznych poprzez promowanie ich produktów oraz współpracę z krakowskimi kooperatywami spożywczymi.

Nie uświadamiamy sobie często, jak daleko oddaliśmy się od żywienia pełnowartościowego, opartego na produktach niezawierających polepszaczy smaku, konserwantów, dużej ilości soli, bez szkodliwego tłuszczu, nie traktowanych w czasie wzrostu chemicznymi substancjami, takimi jak pestycydy, "nawozy" i "środki ochrony roślin".

Dlatego w naszej restauracji serwowane będą dania wegetariańskie i wegańskie komponowane przede wszystkim z lokalnych produktów ekologicznych. Jest to również pierwszy w Krakowie eko-fastfood – “ekowrapy” na wynos z sycącymi nadzieniami z warzyw, roślin strączkowych, kaszy, ryżu itd. Do tego zupy, lunche, sosy, zdrowe surówki, świeżowyciskane soki, orzeźwiające smoothies i koktajle, kawa i herbata Fair Trade i ekologiczne piwa.

W dalszej perspektywie chcemy prowadzić i budować sieć obrotu żywnością ekologiczną, która pozwoliłaby zminimalizować ilość pośredników (bezpośredni kontakt z rolnikiem). „Spółdzielnia” planuje obsługiwać szkolenia, imprezy firmowe, kulturalne, towarzyskie i inne (np. festiwale), promować wegetarianizm i weganizm, prowadzić warsztaty, degustacje, kursy kuchni wegetariańskiej/wegańskiej oraz Pięciu Przemian.

Naszym marzeniem jest, aby „Spółdzielnia” stała się miejscem wymiany myśli ekologicznej i brała aktywny udział w tworzeniu nowej, lepszej rzeczywistości. Dlatego liczymy na Twoje wsparcie i zapraszamy Cię do współpracy!!!

otwarte pn-pt 10:00-22:00 sb-nd do 24:00"
11.08.2012 (sobota), godz. 12 // Rowerowe DIY. Warsztaty, a od 14 bazar rowerowy
Jak zreperować proste usterki rowerowe pokażą Stanisław Barański i Piotr Sikora. 


30.08.2012, godz. 18:30 // I Ty zostaniesz działkowcem!
Spotkanie poświęcone działce jako zjawisku międzypokoleniowemu. Zapraszamy wszystkich, których interesuje zarówno społeczno-kulturowy kontekst fenomenu działki, jak i kwestie praktyczne. Udział wezmą: Ewa Błachut (Polski Związek Działkowców), Łucja Piekarska-Duraj, Magdalena Zych (projekt Dzieło-działka, Muzeum Etnograficzne w Krakowie) oraz Anna Zabdyrska (artystka, projektantka, działkowiczka).
Współorganizator: Muzeum Etnograficzne w Krakowie


Ogród tymczasowy i wystawa
Przez całe wakacje przed Bunkrem Sztuki będzie można odwiedzić ogród tymczasowy, który został zrealizowany przez Akademię Alternatywnej Architektury Krajobrazu oraz dzięki wsparciu Galerii Ogrodowej. Do 10 lipca zapraszamy do Przestrzeni Otwartej na wystawę przygotowaną przez AAAK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz